Egyenlőség, testvériség?
2009 június 29. | Szerző: Fülöp |
Az előző írásban (és egyébként is) fontosnak érzem, ezért kiemelem és megtoldom.
Annyira kötelessége egy szülőnek szeretni gyermekét, hogy olykor még maga előtt is letagadja, ha közömbös iránta, vagy éppen meggyűlöli.
Ennél is rosszabb, amikor bűntudatot érez, illetve emiatt rossz embernek tartja magá, és kompenzálni akar.
Az érzések változékonysága természetes – és nem csak a szülő-gyermek viszonyban.
A másik tabu a testvérek iránti eltérő szeretet. Ismételten kötelességszerűen a szülőre pakolt teher, hogy egyformán szeresse gyermekeit, és ha azt észleli magán, hogy ennek nem tud megfelelni, akkor újfent a kompenzáláshoz folyamodjon.
A tipikus testvérviszály a féltékenységből fakad. Az egyik úgy érzi, hogy őt kevéssé szeretik. Nem zárható ki, hogy az érzése jogos (végtére is a gyermek az önzése mellett roppantul érzékeny emocionálisan), ezt azonban senki nem fogja bevallani, sőt, elszántan tagadni fogják.
Az ilyen viszályok során el is szokott hangozni a szülő felé vádként, hogy “Mert a Robit jobban szereted!”.
A szülő, ha a vád jogos, akkor bűntudattól, ha alaptalan, akkor pedig lelkifurdalástól terhelten bizonyítani akar. Olykor túlkompenzál.
Akármit is tesz, és akármilyen indokkal, a kompenzálás révén eszközt ad a gyermek kezébe, amit az ösztönösen-tudatosan használni fog. Ha előnyt akar elérni, vágyik valamire, csak ehhez az érzelmi zsaroláshoz kell folyamodnia.
Ott, ahol ideák vannak, amiknek meg kell felelni, mindig felüti a fejét a hazugság és a képmutatás (és minél életszerűtlenebb ideák, annál inkább). Ahol pedig hazugság és képmutatás van, ott már dolgozik a rossz lelkiismeret, ami teret nyit a manipulációnak és zsarolásnak.
A nem őszinte érzések kénytelenek szüntelenül bizonyítani, ha hitelesek akarnak maradni, és ha már nem képesek felvállalni a valóságot………..
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:
Kedves Fülöp!
Azt gondolom, szülőnek lenni nem könnyű, ráadásul a szülőséget sehol sem tanítják.
Bizonyára vannak olyanok, akik a gyerekükben önmaguk meg nem valósított lényét akarják szeretni, ezért azt szereti jobban, melyik eleget tesz az elvárásainak (fiú/lány, dundi/nyurga, engedelmes/vagány, tisztán beszél, szép, jó, okos, lepipálja a szomszédét stb.).
A másikat pedig nem képes elfogadni annak, ami, mert valahol önmaga gyarlóságát látja benne (innen is eredhet a testvérek iránti eltérő szeretet, s ebből a testvérféltékenység, mert a gyermek úgy gondolja, hogy ebben a testvére a hibás).
S talán már az is valami, ha a szülőnek bűntudata van emiatt, és kompenzálni próbál, mert akad, akiben még ez sem merül fel. Ebben az esetben nem jogos a gyerek részéről, hogy valamit mégis ki akar csikarni?
„A nem őszinte érzések kénytelenek szüntelenül bizonyítani, ha hitelesek akarnak maradni, és ha már nem képesek felvállalni a valóságot………..”
Hiába, ami nem őszinte, az sosem lesz hiteles. Azt hiszem, egy gyereket ebben nem lehet félrevezetni!
Kedves Su!
Mindkét terjedelmes kommented érdemes a figyelemre és a válaszra………szóval van, amit másként látok és érzek…….és amit ezért meg fogok írni. Addig is köszönöm. :))
Best Writing Service
Get an expert academic writing assistance! We can write any paper on any subject within the tightest deadline.
great canadian questions educational program essay competition
Great canadian questions educational program scholarship essay contests – scholarships by type – college scholarship essay contests not so we enter an ayn rand institute essay contest for your chance to win thousands of dollars in cash we offer an arr…
Best Writing Service
Get an expert academic writing assistance! We can write any post on any subject within the tightest deadline.
Best Writing Service
Get an expert academic writing assistance. We can write any paper or post on any subject within the tightest deadline.
Best Editing Service
The amount of written content has been growing exponentially recently, and it’s no wonder. For students, writing is an inseparable part of college and university assignments; for businesses, online publishing is a way to reach customers. The need for…