Engedékeny szülők
2009 június 22. | Szerző: Fülöp |
A szülőnek fontos programja lenne, ám ehhez kamaszodó gyermeke segítségére-együttműködésére szorulna. Felveti hát neki kérőn, hogy otthon tudna-e maradni pár órára, hogy ő elmehessen.
A kamasz természetes módon nem akar otthon maradni, nem akar segíteni. Programja van, amit át kellene szerveznie, ám ahhoz nincsen kedve. A modern technika korában ez érthető is: a barátokat lovasfutárral, vagy postagalambbal értesíteni elég fárasztó és időigényes dolog, az sem biztos, hogy megkapják.
Jönnek hát az unásig ismert kifogások, mellébeszélések. Nem mond kereken nemet, csak a nehézségeket sorolja, és a szülőre bízza, hogy elfogadja ezeket, ráhagyja, vagy pedig a sarkára állva utasítást ad.
Várhatja, mert a szülő magábaroskad. Fáj neki a tudat, hogy nem számíthat a gyerekére (sem). Esetleg egy vádló mondatot még elereszt, hogy bezzeg ő máskor, de ez csak megfizethető ára a szabadságnak, a kötelesség alóli kibújásnak a gyerek számára. Kis lelkifurdalása van, de az majd elmúlik.
A szülő ül, szomorúan néz maga elé, és gyűlik benne a világfájdalom. Világfájdalmában már a felismerésig sem jut el, hogy rosszul közelíti meg a kérdést, hogy a tekintélyét kidobta az ablakon, hogy a gyermek játszmája nem arról szól, hogy kijátssza a szülőt, hanem valójában az igényről, hogy helyretegyék.
Mert meggyőződésem, hogy a gyerek tisztelni akarja a szülőt. Igénye van rá. Amikor pedig így győzelmet arat, akkor ugyan az önzése kielégülést kap, ám valamit mégis elveszít. Aki ott ül magábaroskadva, a szülő, egy újabb alkalmat szalajtott el, hogy megbecsülést szerezzen magának. S mindezt azért, mert belátást és lemondást várt el egy kamasztól, akit partnerként akar kezelni.
Többet nyújt a gyereknek, mint amit az képes felfogni és értékelni. Mivel pedig ezt a gyerek nem fogadja el, a szülő elutasításként éli meg. Az idealizmus, amely értékek mentén gondolkodik, ám közben nem látja a valóságot, tulajdonképpen ostobaság. Nem akkor tiszteljük a kamaszt, amikor partneri, felnőttti státuszt ajánlunk neki, hanem akkor, ha kamaszként tekintünk rá, és úgy is kezeljük.
Gyűlölöm az emelkedettséget, ha elszakad a valóságtól. Gyűlölöm a világfájdalmat, amely csupán abból fakad, hogy nem képes felismerni az adottságokat és a lehetőségeket.
Gyűlölöm a koreszméket, divatokat, amelyek a gyereket mindig valaminek láttatni akarják, és programok-elvek-elméletek mentén cselekednek, mert helyettesítik a valódi emberi kapcsolatot, amely azon alapul, hogy látom a másikat, felismerem a motivációit, és a helyén tudom azokat kezelni.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:
….ebben az írásodban teljesen magamra ismertem….de az adott pillanatban nehéz átlátni a kamaszok motivációját,pláne,ha én vagyok az egyik fél és nem vmi külső szemlélö.
Kedves Lé!
Már azt hittem, hogy eltűntél, olyan régen szólaltál meg……..persze tudom, hogy nehéz egy kamasszal…….:))…….én is voltam kamasz……:)))
Nem tűntem el,itt vagyok és csenben olvaslak.
Képzeld el,én is voltam kamasz,meg most már anyuka is vagyok,így aztán van tapasztalatom a másik oldalról is.Fülöp hidd el ,nem ugyanaz!
Azért vannak világfájdalom nélküli pillanataim is.